Σινεμά Ηραίον

Σινεμά Ηραίον, παραπλεύρως της Δημοτικής Αγοράς Αμμοχώστου. Στο ταμείο(αγορά εισητηρίων) ο Θάσος Γεωργιάδης. Στην είσοδο για έλεγχο των εισιτήριων ο Κόκος Καλόγερου(Γιώργος). Το Ηραίον εκτός από σινεμά χρησιμοποιείτο και σαν θέατρο. Το Γυμνάσιο Αμμοχώστου, τη δεκαετία του 1950, οργάνωνε κάθε χρόνο χριστουγεννιάτικη γιορτή, με θεατρική παράσταση στο Ηραίον. Τα έργα δίδασκε η αείμνηστη καθηγήτρια μουσικής, Δέσποινα Μουζουρη. Οι παραστάσεις δίδονταν στις 24,25 και 26 Δεκέμβριου, στις 10.00 το πρωί. Τα έσοδα από τις παραστάσεις πήγαιναν στο ταμείο προνοίας που βοηθούσε τους απόρους μαθητές του σχολείου.
Chris Anastasiou
<1974